اطفال

اطفال

سلامت دهـان و دندان  در دوران کودکـی و مـراجعه مرتب کـودکان به دنـدانپزشکی  بسیار حائـز اهمیت است. بـرای دسـت یافـتن به این مهـم باید از سـنین کم مراقبت صحیحـی از دنـدان‎ها انجـام گیرد تـا فـرد در بزرگسالی از سلامت دنـدان و دهـان برخـوردار باشد. حفـظ سلامت دنـدان کـودکـان با رعـایت مـوارد ساده‎ای امـکان پذیـر است. تاکید ما این است که کودک را در سن یک سـالگی بـرای معـاینه نـزد دندان پزشک ببرید تا پس از رشد اولـین دنـدان‎های شیـری مـورد بررسـی توسـط پزشـک قرار گیرد. برای حفظ سلامت دهان کودک،
والـدین بـاید نسبت به رژیـم غـذایی کودکـان، خـوردن پستانک، مصـرف داروهـایی نظـیر قطره آهن توجـه ویژه داشـته باشـند. توصـیه می‎شـود کـودکـان تا هنگام افـتادن آخـرین دنـدان شـیری به طـور مـرتب هـر 4 مـاه یک بار توسـط دنـدان پزشـک مـورد معـاینه قـرار گـیرند.
………..
………
ادامه مطلب

زیبایی دندان

جراحی زیبایی دندان

در دنیای مدرن امروز، کمتر کسی است که نخواهد چهره زیبا داشته باشد یکی از این زیبایی ها  دندان است و به همین منظور دندانپزشکی زیبایی از شهرت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است. دندانپزشک زیبایی انواع روش‌های زیبایی دندان را برای بهبود ظاهر، شکل، اندازه و رنگ دندان به کار می‌گیرند. اگر دندان‌های شما زرد شده، لب‌پر شده، ترک خورده یا اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود دارد یا حتی اگر دندان خود را از دست داده‌اید، دندان‌پزشکی زیبایی می‌تواند تمامی نگرانی‌های شما را برطرف کند. از روش های زیبایی دندان می توان به روش های زیر اشاره کرد:
  • بلیچینگ
  • کامپوزیت دندان
  • لمینت دندان
  • ارتودنسی دندان
  • ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت

ایمپلنت‌ دندانی جایگزین ریشه‌های دندان هستند. ایمپلنت یک ساختار قوی برای دندانی که جایگزین دندان طبیعی شده را فراهم می‌آورد. ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم (مشابه ریشه دندان) هستند و از طریق جراحی در داخل استخوان فک و زیر خط لثه قرار می‌گیرند. اکثر ایمپلنت‌ها شبیه به دندان طبیعی هستند.
این جایگزین‌های دندانی ( ایمپلنت) بر خلاف دندان‌های مصنوعی متحرک، حالت خود را از دست نمی‌دهند و باعث از بین رفتن ظاهر صورت هم نمی‌شوند. بر خلاف بریج‌ها نیازی به تکیه‌گاه برای اتصال ندارند. اساساً ایمپلنت‌ دندان جایگزین خود دندان یا دندان‌های از دست رفته می‌شوند و دارای دندان و ریشه مصنوعی هستند، ضمن اینکه به سایر دندان‌های طبیعی آسیبی نمی‌رسانند. ایمپلنت‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب‌تر و مساعدتر از سایر روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته به شمار می‌روند، هرچند که هزینه بسیار بالاتر از دیگر روش‌ها دارند. ادامه مطالب

پروتز دندان

پروتز دندان

منظور از  پروتز دندان، دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. پروتزها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان استفاده می شود تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی یک دندان بکار برده می شوند و عموما دندان مصنوعی نامیده می شوند، پروتز دندان متحرک و ثابت بنا به دلایل زیبایی و پزشکی توسط دندان پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. عادت کردن به پروتز دندان در ابتدا مدتی طول خواهد کشید. به علاوه، به دلیل التهاب بافتی داخل دهان باعث می شود پروتز در جای مناسبش ثابت نشود. این امر باید در ملاقات های منظم با دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم پروتز دندان می تواند تنظیم شود.
 با مسواک مخصوص دندان مصنوعی، سطح خارجی و داخلی پروتز و با یک مسواک بسیار نرم، لثه و مخاط داخلی دهان تمیز شود. هفته ای یکبار دندان مصنوعی یا پروتز دندان متحرک را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قرار دهید به مدت 8 ساعت در روز فرصت مناسبی است تا بافت لثه استراحت کند.
از انواع پروتز می توان اشاره کرد به:
1. پروتز دندان ثابت:
روکش تک واحدی دندان (single dental crown)
بریج دندان ( dental bridges)
2. پروتز دندانی متحرک
پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)
پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

ترمیم دندان

ترمیم دندان

برای ترمیم کردن دندانهای پوسیده، دندانپزشک قسمت پوسیده شده دندان را برداشته و سپس ناحیه ی خالی شده دندان را با ماده خاصی پر می کند. همچنین می توان برای ترمیم دندان های ترک خورده، شکسته و یا دندان هایی که با ناخن خوردن و دندان قروچه دچار فرسودگی شده اند از پرکردگی استفاده کرد.
ابتدا دندان پزشک نواحی اطراف دندان پوسیده را بی حس می کند. سپس از یک وسیله برشی مانند مته و یا لیزر برای برداشتن قسمت پوسیده شده ی دندان استفاده می کند. انتخاب ابزار این کار بستگی به سطح راحتی دندانپزشک، آموزش، و سرمایه گذاری در قطعه خاصی از تجهیزات و نیز موقعیت و میزان پوسیدگی دارد.
در مرحله بعد دندان پزشک محل خالی شده از پوسیدگی را برای اطمینان از حذف کل پوسیدگی بررسی می کند. سپس به منظور آماده سازی دندان برای مرحله پر کردن، این حفره از باکتری ها و  باقی مانده های پوسیدگی پاک می شود.
از جمله موادی که برای پر کردن استفاده می شود :
آمالگام
کامپوزیت
طلا
سرامیک (پرسلین)
 رزین یا گلس اینومر

درمان ریشه

عصب کشی ( درمان ریشه)

معمولا التهاب ناشی از پوسیدگی وسیع دندان را در اصطلاح عموم رسیدن درد دندان به عصب عنوان می کنند .
درد دندان به عصب رسیده، معمولا  غیر قابل تحمل است. معمولا درد شبانه دندان از علایم بارز آن است. درد دندان به عصب رسیده بدون مصرف مسکن، آرام نمیگیرد و بعضا با مصرف مسکن هم آرام نمی شود. سوالی که مراجعین ما در این موارد میپرسند این که ؛ آیا میتوان بدون درمان ریشه یا عصب کشی و فقط با مصرف دارو به درمان درد عصب دندان پرداخت ؟  پاسخ خیلی واضح است : « به هیچ عنوان درد عصب دندان با دارو آرام نمیشود . »
مورد دیگری که از علایمیگه مشخص می شود دندان به عصب رسیده است ، حساسیت دندان به سرماست. به طور مثال بیمار اعلام میکند که با خوردن آب سرد ، دندان به سراغش آمده و شروع به تیر کشیدن کرده  که نیم ساعت یا یک ساعت آزار دهنده است و بعضا باید مسکن مصرف کند تا درد دندان آرام گیرد.
یکی دیگر از علایمی که نشان دهنده این است که دندان نیاز به عصب کشی ( روت کانال ) دارد حساسیت به گرماست. که این مورد ۱۰۰٪ نشاندهنده دندان عفونی است که نیاز به عصب کشی و روت کانال دارد.
حساسیت به ضربه و لمس هم میتواند از علایم درگیری عصب دندان باشد.