راهکارهای کاهش ترس کودکان از دندانپزشکی
* قبل از بروز دندان درد به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.
* لطفا اطلاعات اضافی به کودک ندهید ، دندانپزشک کودکان به بهترین شکل و با زبان کودک مراحل کار را به او توضیح خواهد داد .
* مراقب واژگان خود باشید . از کلماتی مثل آمپول و کشیدن دندان در حضور کودک استفاده نکنید .
* تجربیات ناخوشایند دندانپزشکی خود را به کودک نگویید
*نگرانی بیش از حد والدین مساوی است با ترس بیشتر در کودک .پس صبور باشید .
مگر دندان شیری هم عصب‌کشی می‌شود؟
بله، برای دندان شیری هم در صورتی که نیاز داشته باشد، درمان ریشه انجام می‌شود. نحوه انجام درمان ریشه در دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی تفاوت‌هایی از نظر تکنیکی دارد. در مواردی درمان دندان‌های شیری به پالپ تاجی(و نه ریشه) محدود است و در مواردی شامل درمان ریشه دندان هم می‌شود. دندان‌های شیری آسیاب تا زمانی که دندان‌پزشک کودک تشخیص می‌دهد لازم است در دهان کودک باقی بمانند، باید نگهداری شوند چون کشیدن آنها ممکن است روی نظم دندان‌های دائمی که در آینده می‌رویند، تاثیر داشته باشد بنابراین کشیدن زودهنگام این دندان‌ها به‌صرف اینکه شیری هستند و قرار است بیفتند، کار درستی نیست.
کودكان بايد بسيار زود به دندا‌ن‌پزشكي برده شوند،‌بسيار خوب است كه اولين معاينات دندان‌پزشكي كودك در حدود سن يك سالگي و به منظور آشنايي كودك با محيط دندان‌پزشكي،‌معاينه اوليه و آشنايي والدين با روش‌هاي بهداشتي انجام شود. در اين معاينات كه معمولا كودك در آغوش يكي از والدين، بر روي صندلي دندان‌پزشكي قرار مي‌گيرد، بدون آنكه درد و ناراحتي داشته باشد، ديدار ب دندان‌پزشك را نوعي برخورد جالب و شاد تلقي خواهد كرد و اين آشنايي، خاطره خوبي را از محيط دندان‌پزشكي براي كودك ايجاد مي‌كند. كودكان بايد لااقل هر 6 ماه يك‌بار توسط دندان‌پزشك معاينه شوند
کودکان معمولا هنگام دندان‌‌درآوردن اذیت می‌شوند. برای کمک به آنها، مالش آرام و ملایم لثه‌های کودک با پارچه‌ای تمیز، خنک و مرطوب بسیار خوب است و کودک را آرام می‌کند.
در ضمن، حلقه‌های دندانی هم می‌توانند لثه‌های کودک را تسکین دهند. البته از حلقه‌هایی که درون آنها پر از مایع است، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است در دهان کودک بترکند. همچنین هرگز از داروهای مسکن موضعی که حاوی بنزوکائين هستند، استفاده نکنید. برخی از کودکان به این مسکن‌ها، واکنش شدید نشان می‌دهند.
بنابر توصیه‌ی متخصصان آکادمی پزشکی و دندانپزشکان اطفال آمریکا، نخستین مراجعه به دندانپزشک کودک باید در دوازده‌ماهگی انجام شود. در این دیدار، معمولا پزشک درباره‌ی روش‌های مراقبت از دندان‌های کودک، به والدین آموزش می‌دهد.
اگر بیمار کوچولو همکاری کند و آرام باشد، دندانپزشک یا دستیار او می‌توانند روش‌های تمیزکردن دندان‌هایش را به والدین نشان دهند. البته دندانپزشک‌ها به بیماران کوچولوی خوش‌رفتار خود معمولا جایزه می‌دهند و بدین ترتیب، این رفتار او را در دندانپزشکی‌ها به عادت تبدیل می‌کنند.
تعداد دندان‌های شیری 20عدد است که به مرور می‌افتند و 32 عدد دندان دائمی جای آنها را می‌گیرند. تکامل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز می‌شود و بعد از تولد در سنین شش ماهگی در می‌آیند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می‌شوند.
 از حدود 6 ماهگی که اولین دندان شیری در دهان نوزاد رویش میابد. تا سن ۶ سالگی که اولین دندان دائمی در دهان می‌روید را دوره دندانی شیری می‌گویند. در این دوران فقط دندان شیری در دهان وجود دارد. از ۶ تا ۱۲ سالگی به تدریج دندانهای شیری جای خود را به دندانهای دائمی می‌دهند. این زمان را دوره دندانهای مخلوط می‌گویند. در حدود ۱۲ سالگی که هیچ دندان شیری در دهان وجود ندارد و فقط دندانهای دائمی در دهان هستند. تا پایان عمر را دوره دندانی دائمی می‌نامند. البته زودتر درآمدن یا تأخیر در رویش به مدت چند ماه طبیعی است؛ ولی اگر این تأخیر بیش از ۹ ماه گردد باید به دندانپزشک مراجعه نمود.
دندان اطفال
82028
1-1