ترمیم دندان

ترمیم دندان در واقع  به معنی کنترل مشکلات دهان و دندان و اصلاح شرایط زیبایی آن است. به عبارت بهتر در ترمیم دندان، ساختار صدمه دیده یا از دست رفته دندانها تصحیح میشود. ترمیم دندان باعث بهبود ظاهر دندانها خواهد شد و در نهایت نه تنها به سلامت دندانهای شما کمک خواهد کرد، بلکه لبخند زیبا و فریبنده‌ای هم برای شما خلق خواهد کرد.
ترمیم دندان یک رویه دندان‌ پزشکی است که به احیای عملکرد، انسجام، ظاهر و ساختار دندان‌های صدمه دیده یا از دست رفته می‌پردازد. به کمک این رویه بسیاری از مشکلات دندان برطرف می‌شود. دندان‌پزشکان عمومی به راحتی قادرند بسیاری از رویه‌های ترمیم دندان را انجام دهند.
هدف اصلی از ترمیم دندان تا حد امکان حفظ دندان‌های طبیعی است. پس از آن و در شرایطی که امکان حفظ دندان طبیعی نباشد از روش‌های جایگزین دندان از دست رفته، برای پر کردن فضاهای خالی دهان و بین دندان‌های دیگر استفاده می‌شود. پرکردن این فضاهای خالی در دهان به حفظ دندان‌های باقیمانده کمک می‌کند، زیرا این فضاهای خالی شرایط مناسبی را برای تشکیل پلاک روی دندان‌های باقیمانده در دهان فراهم می‌آورند و آن‌ها را آسیب‌پذیر خواهند کرد.
امروزه به لطف گزینه‌های متنوع برای ترمیم دندان تقریباً تمامی مشکلات دندانی برطرف می‌شود. این روش‌ها مشکلاتی چون پوسیدگی، صدمه‌دیدگی یا حتی از دست دادن دندان را برطرف می‌کنند و لبخند شما را اصلاح و زیبا خواهند کرد. با توجه به مشکلات دندانی شما، دندان‌پزشک معمولاً دو نوع ترمیم دندان را پیشنهاد می‌دهد.

 آمالگام 

پر کننده آمالگام یکی از مواد مورد استفاده برای پر کردن حفره های دندان است. این ماده گاهی با عنوان پرکننده نقره ای نیز شناخته می شود. در طول سال های اخیر، نگرانی هایی در مورد استفاده از آمالگام مطرح شده است چراکه حاوی جیوه است. در ادامه به برخی سوالات مربوط به آمالگام می پردازیم.
این ماده ترکیبی از فلزاتی است که در طی ۱۵۰ سال گذشته تبدیل به پرکننده ای محبوب و موثر در دندانپزشکی شده است. هر چند که گاهی اوقات آمالگام را با عنوان پرکننده نقره می خوانند اما در واقع پر کننده آمالگام ترکیبی از فلزات نقره، جیوه، قلع و مس است. در این آلیاژ مقدار کمی از روی، ایندیم و یا پالادیوم نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

کامپوزیت

ماده ی دیگری برای پر کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی استفاده می شود، کامپوزیت دندانی است. این ماده ی سفید رنگ بوده و خمیری متشکل از مخلوط سرامیک و مواد پلاستیکی می باشد. کامپوزیت می تواند با رنگی بسیار شبیه رنگ دندان فرد، حفره دندانی را پر نماید. بعد از گذاشتن مواد حد واسط ویژه بر روی دندان، کامپوزیت درون حفره قرار داده شده و سپس توسط نور آبی ویژه ای سفت می شود.
کامپوزیت ها به دلیل داشتن ظاهری همرنگ دندان و همچنین نداشتن جیوه و ترکیبات فلزی بیشتر مورد استقبال بیماران هستند. همچنین هنگام ترمیم دندان با کامپوزیت تراش کمتری لازم است. در صورتی که، می خواهید از کامپوزیت جهت پر کردن دندان ها استفاده کنید، حتما پیش ازمراجعه به کلینیک دندانپزشکی از معتبر بودن و مهارت دندان پزشک مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. زیرا موفقیت پر کردن دندان ، علاوه بر کیفیت مواد مصرفی، به مهارت پزشک بسیار مرتبط است.

باندینگ

یکی دیگر از روش‌های ترمیم دندانهای مستقیم، باندینگ دندان است. این رویه برای ترمیم ترک‌خوردگی‌ها، تغییر شکل دندان‌ها یا کاهش فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود. مهمترین عوارض این روش قابلیت دوام و طول عمر کوتاه آن است. باندینگ تنها بخشی از دندان را پوشش می‌دهد به همین دلیل بسیار شکننده است.

ترمیم دندان غیرمستقیم

در این رویه، ساخت قطعات مورد نیاز در خارج از دهان انجام می‌شود که شامل لمینت دندان ، تاج‌های دندانی، بریج‌ها، ایمپلنت‌ها، اینله و آنله است. در حقیقت ترمیم‌ دندان غیرمستقیم شامل روش‌های دائمی یا ثابت هستند.
شایع‌ترین روش‌های ترمیم دندانها غیر مستقیم عبارتند از:
  • لمینت دندانی: پوسته‌های نازک شبیه دندان که روی مینای دندان متصل می‌شود. از عوارض آن می‌توان به غیر قابل برگشت و گران بودن اشاره کرد.
  • تاج‌های دندانی: یا روکش‌های دندانی برای پوشاندن سطح دندان به کار می‌روند و استحکام و زیبایی به دندان می‌بخشند. مهمترین عوارض این روش شامل ضرورت تغییر شکل دندان طبیعی، ایجاد حساسیت دندانی و غیرقابل برگشت بودن آن می‌باشند.