در دنیای مدرن امروز، عمل ها و درمان های زیبایی از شهرت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است یکی از این زیبایی ها زیبایی دندان است. دندان‌پزشک زیبایی انواع روش‌های زیبایی دندان را برای بهبود ظاهر، شکل، اندازه و رنگ دندان به کار می‌گیرند. اگر دندان‌های شما زرد شده، لب‌پر شده، ترک خورده یا اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود دارد یا حتی اگر دندان خود را از دست داده‌اید نگران نباشید دندان‌پزشک زیبایی می‌تواند تمامی نگرانی‌های شما را برطرف کند. در این مقاله می‌توانید اطلاعات مناسبی در رابطه با انواع روش‌های زیبایی دندان مطالعه کنید.
چند مورد از روش های زیبایی را می توان اینگونه نام برد:
  • بلیچینگ
  • کامپوزیت دندان
  • لمینت دندان
  • ارتودنسی دندان
  • ایمپلنت دندان
بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ یا به عبارتی سفید کردن دندان، روشی است که به سفیدتر شدن و شفاف‌تر شدن دندان‌های تغییر رنگ داده یا دارای لکه کمک می‌کند. در طول سال‌ها لکه‌هایی بر روی دندان تشکیل می شوند که با استفاده از خمیر دندان‌های سفیدکننده هم از بین نمی‌روند و نیازمند اقدامی جدی‌تر هستند. به همین دلیل دندانپزشک روش بلیچینگ را پیشنهاد می‌دهد. در این روش با استفاده از ژلهای مخصوص سفیدکننده پلاک‌ها و لکه‌های مقاوم موجود روی دندان‌های طبیعی از بین می‌رود و دندان‌ها سفید و درخشان خواهند شد. البته باید بدانید که تمامی مراجعه‌کنندگان نمی‌توانند از بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کنند. تنها افراد دارای دندان‌های طبیعی می‌توانند دندان‌های خود را از طریق بلیچینگ در خانه یا در مطب سفید کنند.
سوالات متداول:
آیا بلیچینگ با لیزر آسیبی به دندان ها می زند؟
بلیچینگ با لیزر به دندان ها آسیبی نمیزند و گزینه امن تری برای افرادی است که دارای دندانهای حساس هستند و کمترین عوارض جانبی (تقریبا صفر)را دارا میباشد.
 هر چند وقت یکبار می توان بلیچینگ با لیزر را انجام داد؟
لونبرگ توصیه میکند که هر 6 ماه برای انجام بلیچینگ به مطب مراجعه نمایند.
آیا دندان های زرد نیز با بلیچینگ سفید میشوند؟
پلاک های موجود روی دندان موجب میشود که دندان ها زرد به نظر برسند که این مشکل با انجام بلیچینگ منظم  درمان می شود.
کامپوزیت دندان
کامپو
کامپوزیت
shutterstock_1312680344-1200x800
کامپوزیت دندان
روش دیگری که امروزه  در زیبایی بسیار شایع می‌باشد استفاده از کامپوزیت دندان است. با کمک کامپوزیت دندان فاصله بین دندان‌ها پر می‌شود، دندان‌های پوسیده پس از بهبودی از ظاهری زیبا برخوردار می‌شود و دندان‌های لب‌پر شده، ترک خورده یا لکه‌دار و تغییر رنگ یافته بهبود خواهند یافت. کامپوزیت موادی همرنگ دندان است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی سطح دندان قرار می‌گیرد. کامپوزیت دندان نه تنها می‌تواند بسیاری از عیوب دندان مانند پوسیدگی، لب‌پریدگی، ترک‌خوردگی، نامرتبی را برطرف نماید، بلکه با تصحیح شکل، اندازه و رنگ دندان ظاهری طبیعی و زیبا برای دندان‌ها ایجاد خواهد کرد
سوالات متداول:
چگونه دندان را کامپوزیت می‌کنند؟
پس از معاینه و آماده سازی، دندانپزشک کامپوزیت را که به فرم خمیری درآورده‌ است به صورت لایه‌ای روی دندان قرار می‌دهد و به طور معمول با استفاده از یک نور مخصوص برای سخت شدن هر لایه ، ماده را بر‌روی دندان فیکس می کند. سپس کامپوزیت را برای رسیدن به فرم دلخواه و مناسب دندان صیقل و پولیش می‌کند. همچنین باید توجه داشت که این ماده پلاستیکی دارای رنگ‌های گوناگونی است که انتخاب صحیح رنگ کامپوزیت می تواند در نتیجه نهایی کار موثر باشد. بنابراین توصیه می‌شود تصمیم گیری درباره رنگ کامپوزیت را به دندانپزشک خود دکترسحر میرآبا واگذار نمائید.
هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟
هزینه کامپوزیت برای دندان متغیر بوده و به عواملی مختلفی بستگی دارد. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به درصد آسیب دیدگی دندان، تعداد دندان‌های تحت درمان، سابقه کار دندانپزشک، نوع برند مواد مصرفی، لابراتوار و جلسات معاینه، تجربه و دستمزد دندانپزشک اشاره کرد.
مزایای کامپوزیت دندان چیست؟
زیبایی دندان‌ها مهمترین مزیت استفاده از کامپوزیت‌ها است. همچنین دندانپزشکان می توانند سایه‌ها را در هم آمیزند تا رنگی تقریباً یکسان با دندان واقعی ایجاد کنند. کامپوزیت‌ها برای حمایت از ساختار دندان آسیب دیده به آن وصل می‌شوند که به جلوگیری از شکستن دندان کمک می‌کند و به عنوان عایق در مقابل تغییرات بیش از حد دما از دندان محافظت می کند.
و از دیگر مزایای استفاده از کامپوزیت  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پر کردن دندان‌های جلویی
  • ترمیم دندان شکسته
  • پر کردن فضای بین دندان‌ها
  • اصلاح بدرنگی و بد فرمی دندان
  • جلوگیری از پوسیدگی دندان
معایب کامپوزیت دندان چیست؟
بعد از کامپوزیت کردن  بیمار ممکن است حساسیت بعد از عمل را تجربه کند. همچنین ، در صورت نوشیدن چای ، قهوه یا سایر غذاهای لک کننده و انجام ندادن مراقبت های لازم رنگ کامپوزیت می‌تواند کمی تغییر کند. دندانپزشک می‌تواند یک پوشش پلاستیکی روشن روی کامپوزیت قرار دهد تا در صورت نگرانی خاص بیمار در مورد رنگ دندان، از تغییر رنگ جلوگیری کند و یا با انجام پولیش دندان می‌توان نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد.
اما در صورت استفاده نادرست از کامپوزیت ممکن است مشکلاتی مانند تخریب دندان، لق شدگی، سایش، آسیب به لثه و  مفصل فک به وجود آید. شما می‌توانید با مشاهده تورم در لثه به دندانپزشک خود دکتر سحر میرآبا مراجعه نمائید ..
شرایط مراقبت کامپوزیت دندان و تثبیت ماندگاری آن؟
کامپوزیت دندان ماندگاری طولانی مدتی دارد، اما در شرایطی که مراقبت های فردی و نکات بهداشتی را رعایت کرده و تغذیه‌تان بعد از کامپوزیت دندان مناسب باشد . بهتر است فرد بعد از استفاده از این روش، به منظور معاینه دوره‌ای، در زمان‌های توصیه شده (معمولا هر ۶ ماه یک بار) به دندانپزشک خود مراجعه نماید؛ چون امکان دارد کامپوزیت‌ها به ترمیم نیاز داشته باشند که با مراجعه به موقع می‌توانید نسبت به ترمیم و درمان آن اقدام کنید.
سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چایی، قهوه و نوشابه را به حداقل برسانید به خصوص در ۲۴ ساعت اول که کامپوزیت مستعد جذب مواد رنگی است. در صورت استفاده از این گونه مواد خوراکی بلافاصله مسواک بزنید یا یک لیوان آب بنوشید.
توصیه می‌شود برای حفظ سفیدی کامپوزیت‌ها به طور مرتب از مسواک و در کنار آن از نخ دندان استفاده نمایید.
از استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیون بپرهیزید زیرا باعث کاهش طول عمر کامپوزیت می‌شود.
همچنین انجام ندادن بعضی کارها مانند گاز زدن ته دیگ  و غذاهای سفت و یا جویدن یخ، تاثیر بسیار چشمگیری بر روی طول عمر کامپوزیت دارد.
لمینت دندان
لمینت دندان
در لمینت دندان پوسته‌ای بسیار نازک و همرنگ دندان از جنس کامپوزیت رزین یا پورسلین استفاده می‌شود. در این روش مینای روی سطح دندان تراشیده می‌شود و مواد مورد نظر روی آن گذاشته می‌شود و در نهایت ظاهر، شکل، اندازه یا طول و رنگ دندان تغییر می‌کند. اگرچه هیچ روشی دائمی نیست، اما با مراقبت‌های مناسب عمر لمینت بسیار طولانی‌تر از کامپوزیت دندان یا بلیچینگ است. این روش برای تمامی مراجعه‌کنندگان مناسب نیست، برای انجام لمینت باید ساختار دندان و لثه سالم باشد، چون زمانی که مینای دندان تراشیده شود، دیگر قابل برگشت نیست و اگر ساختار دندان ضعیف باشد درمان با شکست مواجه خواهد شد. با این حال به کمک لمینت بسیاری از مشکلات زیبایی دندان، همچون لب‌پریدگی، فاصله بین دندان‌ها، دندان‌های بد رنگ و دارای ظاهر نامناسب برطرف می‌شود و دندان‌ها از ظاهری زیبا و درخشان برخوردار خواهند شد.